Zorunlu Bireysel Emeklilikten Çıkma – BES İptali

Zorunlu Bireysel Emeklilikten Çıkma

2017 yılı ocak ayından itibaren zorunlu emeklilik uygulaması başladı. İşçiler ocak ayından itibaren memurlar ise nisan ayından itibaren zorunlu BES üyesi oldular. Ancak  halihazırda bireysel emeklilik sistemine girmiş olanlar zorunlu bireysel emeklilik sisteminden çıkmak istiyorlar. Bu konuda da haklılar çünkü iki ayrı bireysel emekliliğe sahip oluyorlar. Bu da iki ayrı kesinti iki ayrı vergi demek! Bu nedenle zorunlu BES’ten çıkmak isteyenler bankaları aramaya başladılar. Zorunlu BES’ten çıkmak için neler yapılması gerektiği net değil! Her bankada ayrı bir süreç  işletiliyor.

Memur maaşlarından ne kadar BES kesintisi yapılıyor?

Zorunlu BES kesintisi  memur maaşlarına 66- 75 lira civarında yansıyor. Bu da brüt maşın 53’üne denk geliyor. Kesinti her ay otomatik olarak bordrodan düşülüyor. Siz ayrı bir hesaptan ödeme yapmıyorsunuz. 

Kimler Zorunlu BES’e Dahil oluyor?

1972 ve üstü doğumlular Zorunlu BES’e giremiyor. Zorunlu Bes’e girebilmek için  45 yaşın altında olmanız gerekiyor.

Zorunlu BES’ten Nasıl Çıkılır?

Zorunlu Besten çıkma hakkınız var ilk 2 ay içinde Zorunlu BES’i iptal ettirmeniz gerekiyor.  Cep telefonu yoluyla ya da e-posta ile bankanıza BES’ten çıkmak istediğinizi bildiriyorsunuz onlar sizi süreç hakkında bilgilendiriyor.

Halkbank Zorunlu BES İptali

Memurların büyük kısmı maaşlarını halk bankasından alıyor. Halk Bankasından zorunlu bireysel emeklilik iptali  herhangi bir halkbank bireysel emeklilik iptal formu gerekmiyor iptal etmek için https://internetsube.halkemeklilik.com.tr/ adresine giriyorsunuz sizden TC kimlik numarası ve cep telefonu istiyor ardından tamam deyip cep telefonunuza gelen şifreyi de giriyorsunuz. karşınıza çıkan ekrandan otomatik katılımı seçip sol taraftaki menüden değişiklik taleplerine tıklıyorsunuz oradan ayrılma seçeneği işaretliyorsunuz. işlem tamam artık zorunlu besten çıkma işleminiz gerçekleşti. Ancak  Halk bankasında bu sayfaya geldiğinizde

“Sayın Katılımcımız,

Otomatik katılım Sözleşmelerinden cayma işlemi gerçekleştirmiş olan, Kamu Harcama ve Muhasebat Bilişim Sistemi’nden (KBS) maaş almakta olan katılımcılarımız için, 15 Mayıs tarihinde ödenecek maaşlarından bir kesinti daha yapılacak ve yapılacak kesinti 2 işgünü içerisinde Cayma ödemesinin gerçekleştirildiği IBAN’a iade edilecektir. Katılımcılarımızın bu süreç içerisinde tekrar cayma işlemi yapmasına gerek bulunmmamaktadır.”

şeklinde bir yazı çıkıyor. bu yazı daha önce SMS yolu ile besten çıkmışsanız  ya da bankayı arayıp BESTen çıkma talebi ilettiyseniz “tekrar ayrılma talebinde bulunmayın” anlamına geliyor

Halkbank bireysel emeklilik telefon numarası: Halk bankası bireysel emeklilik müşteri hizmetlerine ulaşmak için Dialog’un 0850 222 0 400 numaralı telefonunu arayabilir veya 212 340 09 99 numaralı faksı kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir