Yerli arabayı kim üretecek

Yerli arabayı kim üretecek

Yerli otomobili kim üretecek– Yerli arabayı üretecek babayiğitler açıklandı! Cumhurbaşkanı R. T. Erdoğan, bugün Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu tanıtım toplantısında yerli otomobili üretecek şirketleri açıkladı.  daha önce sayısı 3 olarak açıklanan bu şirketlerin sayısı 5’e yükseldi. her biri alanında önemli işler yapmış olan bu firmalar şöyle: Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding

Yerli arabayı üretecek firmaların hisseleri

Bu şirketler kendi alanlarında Türkiye’nin önemli şirketleri arasında dolayısıyla elektrikli olması planlanan otomobil için Turkcell ve Vestel’in de ortak girişim grubunda olması fotoğrafı tamamlayan önemli unsurlar olarak göze çarpıyor.   Adı geçen şirketlerin borsadaki değerleri açıklama yapılmadan önce yükselmişti %15’e varan bu yükselişler sonrasında açıklama yapıldı ve kar satışları gelmeye başladı. Borsa İstanbul’da bu 5 şirketin hisseleri  şu şekilde fiyatlandı. Anadolu Isuzu hisseleri açıklama yapıldıktan sonra  saat 14:34 itibariyle yüzde 1.29 primle 12.60 lira; Karsan hisseleri ise yüzde 3 primle 2.07 liradan, Vestel hisseleri yüzde 5 düşüşle 10.48 liradan işlem gördü. Turkcell hisseleri ise yüzde 2.41 kayıpla 14.55 lirada yer aldı.

Yerli otomobil neden daha önce üretilmedi

2001 yılı otomobil satışları 100 binin altındayken  bir araba üretmek pazarlamak uluslararası boyutta ticari başarı kazanmak çok daha zordu çünkü arkasında yerel pazar desteği olsa bile kısıtlı olacaktı. Ancak  2017’de yılda 750 binden fazla otomobil satılıyor. Bu da sadece yerli piyasada bile ciddi bir potansiyelin olduğunu gözler önüne seriyor. .

Yerli arabanın hakları kime ait olacak

Yerli Arabanın tüm fikri ve sınai hakları Türkiye’ye ait olacak. Üretilecek arabanın %100 oranında yerli olması hedefleniyor. tamamen Türk hammaddesi , Türk mühendisliği ile üretilmesi hedefleniyor. Arabanın en önemli parçaları elektrik motoru ve elektrik bataryaları olacak

Yerli otomobil resimleri

Yerli elektrikli otomobil 2018 yılında prototip olarak ortaya çıkacak aşağıdaki görsel ilk lanse edilen yerli elektrikli otomobil görseliydi. ancak yerli arabanın aşağıdaki model olup olmayacağı henüz netleşmiş değil.

yerli elektirikli otomobil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir