Turkcell’in MTN’ye Açtığı Dava Güney Afrika’da Görülecek

Turkcell MTN Davası

Turkcell 2004 yılında İran’ın ilk GSM şirketi olmak için ihaleye girdi. Turkcell ihaleyi de kazandı. Ancak Güney Afrikalı MTN Group, rüşvet vb hukuki olmayan yollarla Turkcell’i saf dışı bıraktı. Bunun üzerine Turkcell MTN’ye zararlarının tazmini için dava açtı Turkcell 4.2 milyar dolar tazminat talep ediyor. Bahsini ettiğimiz bu dava  aslında 2013 yılında açılmıştı ancak sürekli itirazlarla günümüze kadar davanın görülmesi kararı ertelendi. Nihayet 5 mayıs 2017 tarihli karar ile  itirazlar reddedildi. MTn group’un Turkcell’in İran ile herhangi bir sözleşme imzalamamış olması dolayısyla bu davanın görülmemesi gerektiğini belirten tüm itirazları reddedildi. Böylece dava  Güney Afrika yüksek mahkemesi tarafından görülmeye başlanacak. Dava esastan incelenecek. 

turkcell bir yıllık grafik
turkcell bir yıllık grafik

Turkcell bu davada çok güçlü dosyalarının olduğunu düşünüyor.  4. 2 milyar dolarlık tazminatın ise Turkcell’in hakkı olan lisansı alamadığı için kaybettiği gelirler olduğu belirtildi. Turkcell Hukuk müdür yardımcısı Serhat DEMİR, Bu davanın küresel bazda adaletin sağlanabilmesi, eşit şartlarda şirketlerin mücadele edebilmesi için çok önemli olduğunu belirtti.

Sonuç: MTN Group’un itirazları reddedildi ve Güney Afrika yüksek mahkemesi Turkcell davasını görmeye karar verdi. Turkcell elinde güçlü belgeler olduğuna inanıyor. uzmanlar ise Turkcell’in davayı kazanabileceğine işaret ediyor.

tcell borsada bugün: Turkcell hisseleri borsada düşüş eğiliminde  aşağıda turkcel’in bir yıllık hisse grafiğini görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir