Temettü Nedir Nasıl Hesaplanır Temettü Takvimi | Temettü Rehberi

Temettü Nedir?

Temettü nedir –  Temettü Bir şirketin dağıttı kar payı anlamına gelir. Borsada işlem gören şirketlerin hisselerinden aldığınızda o şirket bir dönem içinde (1 yıllık ) kar açıklarsa, bu karı  ortaklarına yani hissedarları dağıtır. Buna kısaca temettü ya da kar payı denir.  Şirketlerin temettü dağıtma zorunluluğu yoktur. Kar ettiklerinde dağıtırlar ya da dağıtmazlar. Ancak güçlü şirketler temettü dağıtmayı tercih ederler. Çünkü temettü dağıtan şirketin durumu iyiyse şirket hisseleri daha da güçlenir. Daha çok talep görür.

Temettü Nasıl Dağıtılır?

Temettü şirketin yıl içindeki net karının vergi vb düşüldükten sonra %20 ve üzerinde olması sayesinde dağıtılır. Yani şirket 2016 yılında %20 kar etti diyelim bu şirket temettü dağıtabilir. Temettü dağıtılacağı gün temettü yüzdesi kadar hisse düşük fiyattan başlar. Yani hisse 10 liraysa yüzdesi %10  ise temettü dağıtılacağı gün hisse 9 liradan açılır. Aslında temettü almanız teorik olarak size bir şey kazandırmaz. Ancak piyasada oluşan algılar hisse yatırımcısını temettüye yönlendirir.

 Temettü Nasıl Alınır? Temettü veren hisse ne zaman alınır?

Bir hisse temettü verecekse temettü vereceği tarih önceden belirlenmiştir. Diyelim ki 20 haziranda temettü verilecek 19 haziranda seanslar kapanmadan önce temettü dağıtan şirketin hisselerinden alırsanız ertesi gün siz de hisseniz olduğundan temettü alabilirsiniz. Yani temettü tarihinden bir gün önce hisse almanız gerekir. Ancak temettü verecek hisseleri bir gün önceden alırsanız sizin için karlı olmayabilir. Çünkü zaten bir süre önce hisse temettü vereceği için beklentiden dolayı yükselmiş olabilir. Dolayısıyla siz yüksek rakamdan hisse alacaksınız demektir. O halde giriş sermayeniz yüksek olur.  Temettüden kar etmek  her zaman mümkün değildir.

Temettü Veren Hisse Alınır mı?

temettüBu bölümde;

  • Temettü Veren Hisse Alınır mı?
  • Temettü veren hisse ne zaman satılır?
  • Temettü veren hisse artar mı?
  • Temettü veren hisse neden düşer?
  • Temettü veren hisse ne olur?

Temettü kar payı olmasına rağmen kısa vadede temettü veren hisse alıp kar etmek isterseniz kaybedebilirsiniz. Çünkü aldığınız kar payı kadar hissenin değeri dağıtım günü düşer. 100 liralık hisseniz var 10 liralık kar payı verecek diyelim. Temettü tarihinden bir gün önce hisseyi aldınız temettü dağıtımında hissenizin fiyatı 90 liraya düşer. kar payı aldınız ama hisse değeri düştü.  dolayısıyla elinizde yine 100 lira olur. Üstelik bundan bir de %15 kdv kesintisi yapılır. o halde temettü veren hisseyi bugün alırım yarın kar ederim düşüncesi yanlıştır. Temettü sonrasında hisse bir süre sonra kendini toparlar o zaman kara geçmeye başlarsınız.  Bazen temettü dağıtan şirketler temettü dağıtımı sonrasında yükseliş gösterebilir. bu az görülen bir durumdur. Aslında temettünün etkisi  büyük ölçüde psikolojiktir. Borsada psikolojiden etkilenir. Uzun vadeli yatırımcılar, hissesini ucuza almış olanlar temettüden genelde zarar etmezler. Sonuç olarak temettüden para kazanmak sizin trade yeteneğinize bağlıdır.  Hatta bazı yatırımcılar temettü öncesi hisseyi elinden çıkarıp temettü sonrası alırlar ve kar ederler.  Çünkü kdv ödemezler yüksek rakamdan satıp düşük rakamdan alırlar. Bu tamamen piyasaya ve hisseye hakim olmakla ilgilidir. Peki sonuç olarak Temettü veren hisse ne olur?  Temettü veren hisse ucuzladığı için ucuz kalır. dibine yaklaşır. O yüzden ucuz kalmış hisseler genellikle eski değerlerini bulurlar. Bu konuda uzmanlar bile ciddi tartışmalara girerler. Mesela Burada Erhan Açıkgöz temettü veren-vermeyen hisseleri,  eşit şartlarda inceleyip bir analiz yapmış Erhan Bey’e göre Temettü zararlıdır. O halde Son noktayı koyalım temettüden kar etmek için hissenin temettü sonrası yükselmesi gerekir.

Temettü Veren Hisse Düşer Mi Artar Mı

Temettüden ziyade temettüyü veren şirketin mali durumu önemlidir. Temettü veren hisseler genelde yatay hareket ederler. bir süre sonra şirket faaliyetlerine ve piyasanın durumuna göre aşağı ya da yukarı yönlü hareket ederler. Bu konuda net bir şey söylemek mümkün değildir.  %10 temettü aldınızsa  temettü düşüşünden  sonra %11 yükseliş olmalı ki kara geçebilmelisiniz.

2017 temettü takvimi

Temettüler genellikle bahar aylarında yani nisan mayıs ve haziranda dağıtılır. Tabi diğer aylarda da dağıtıldığı olur. Temettü verecek hisseler 2017 yılı için bir yazı hazırlamıştık. Bu yazıda 2017 temettü takvimini ve 2017 temettü verecek hisseleri tarihleri görebilirsiniz.  bahsettiğimiz makalede temettü veren hisseler iş yatırım tavsiyelerini , 2017 temettü tahminlerini ve  2017 temettü listesini  görebilirsiniz ilgili yazı >>>> Temettü veren hisseler

Temettü Verimliliği Ne demek

Temettü kar payı ise temettü verimliği bu kar payının hangi oranlarda sizle paylaşıldığıdır. 100 liralık hissenizde %5 temettü verimi; brüt 5 liranın  nakit olarak size ödenmesi demektir. Ancak çok temettü veren şirketler karını size verdiği için bunu yatırım için kullanmaz bu da temettünün olumsuz sonuçlarından biri olarak gösterilebilir.

Temettü verimi Nasıl Hesaplanır?

Tem. Ver. = Hisse Başı Ödenen Temettü / Hisse Senedi Fiyatı

Tem. Ver.= Toplam Ödenen Temettü / Şirketin Piyasa Değeri

Temettü verimini doğrudan hesaplayabileceğiniz bir araç isterseniz  burayı tıklayabilirsiniz.  Burada temettü verimi hesaplarken  hissenizin o anki fiyatı değil satın aldığınız fiyatı baz alınmalıdır.  Çünkü önemli olan hisseye ne kadar para yatırdığınızdır. Burada yine aynı sonuç karşımıza çıkar hisseyi ucuza almak! aslı kar ettiren etkendir.

Temettü veren hisseyi bir gün önce aldım kar eder miyim?

Herkesin aklına bu soru gelmektedir. Temettü tarihinden hemen önce hisse alırsam temettüden kar eder miyim?  Aslında değişen hiç bir şey olmaz. 100 liralık hisse aldınız diyelim 10 lira temettü açıkladı ertesi gün hissenizin değeri 90 liradan başlar. Kar edip etmeme kısmı hissenin izleyeceği seyre bağlıdır. yani hisse yükselirse kar edersiniz. Tek başına temettü veren hisse almak kar getirmez.

Temettü Veren şirketleri nereden öğrenebilirim?

Hangi şirketler temettü veriyor? Temettü veren şirketleri biz zaman zaman sitemizden ilan ediyoruz bu makale içinde bulunan linklerde de 2017 temettü tarihleri yer alıyor. Ancak stabil olarak sürekli duyuruların yapıldığı Kamuyu Aydınlatma  Platformu adlı bir kurum var bu kurumun internet sitesi temettü dağıtacak şirketleri önceden duyurur. Kap.gov.tr adresinden duyurulara ulaşabilirsiniz.

Kaç Çeşit Temettü Vardır?

Temettü nakit ya da Bedelsiz olarak iki şekilde verilir.  Nakit temettüde hisselerinizin adeti kadar belirlenen temettü oranını nakit olarak alırsınız. Bedelsiz Hisse Dağıtımı  ise şirketin belirlediği bir günde hisselerinize karşılıksız olarak temettü oranında hisse eklenir

son 5 yılda temettü dağıtan şirketler

Düzenli temettü veren hisseler istikrarlı kabul edilir ve tercih edilirler. uygun rakamdan alınan bu hisseler yatırımcısına daima kazandırırlar. Ancak bu hisselerden kar edebilmek için orta ve uzun vadeli işlem yapılmalıdır. Temettü veren borsa şirketlerinin son 5 yıldaki temettü dağıtımlarını alttaki görselden görebilirsiniz. Temettü veren şirketlerin başında sabancı ve koç grubuna ait şirketler gelmektedir. Bunların dışında Anadolu Efes, Enka İnşaat, Borusan Yat. Paz. Ülker Gıda, İş Bankası, Pınar Süt gibi şirketler de temettü verme oranı yüksek şirketlerdir. Sektör oalrak baktığımızda ise çimento sektörü ciddi bir farkla önde gelir. son 5 yılda temettü veren sirketler

2017 temettü verimi yüksek hisseler  2017 temettü tarihleri ve  2017 temettü açıklayan şirketler için 2017 temettü verecek şirketler yazımıza göz atmalısınız

Duyuru: Önümüzdeki günlerde Mavi jeans halka arzı gerçekleşecek, Mavi Jeans’in CEO’su Cüneyt Yavuz yaptığı açıklamada hissedarlarına %30 temettü vereceklerini açıkladı. Son zamanların en büyük halka arzı olarak kabul edilen mavi jeans halka arzı ile ilgili mavi jeans hisse senedi sayfamıza göz atabilirsiniz.

Bu yazımızda temettü nedir ne değildir anlatmaya çalıştık. Siz de aşağıdaki yorumlar kısmında temettü yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir