Meslekler ve Maaşları

2017 Meslekler ve Maaşları

Meslekler ve maaşları ile ilgili daha önce yaptığımız  Mesleklere Göre 2017 Temmuz Zamlı Maaşlar    makalesinde, meslek meslek maaşların neler olduğuyla ilgili çok soru geldiği için meslekleri maaşlarıyla birlikte inceleyen bir makale yayınlamaya karar verdik. Bu makalemizde Mesleklere göre maaşlar hakkında bilgi vereceğiz. Ancak bu mesleklerden bahsederken gerçekçi olacağız hem rakamlar hem de ülkemizde yapılabilen mesleklerden bahsedeceğiz. Tabi ki Aktüer,  Kayropraktik uzmanı gibi meslekler de ülkemizde mevcut ancak henüz bu meslekler yaygın değil ve merak edilmiyor. Bu nedenle en çok tercih edilen meslekler  ve bu meslek sahiplerinin aldığı gerçek maaşları belirlemeye çalışacağız. Meslekler ve maaşları yazarken hatalarımız olursa lütfen yorum kısmından belirtiniz. sizler de mesleğinizi ve ne kadar aldığınızı yorum kısmına yazarsanız. ziyaretçilerimizin amaçlarına ulaşmalarına yardımcı olmuş olursunuz.

maaslar-ve-meslekler
maaslar-ve-meslekler

Meslekler ve maaşları 2018 Türkiye

Bu kısımda  devlet memurlarının maaşlarına yer vermeyeceğiz çünkü üstteki linkte 2017 temmuz zamlı maaşlar hakkında bilgi vermiştik. o başlığı aralık ayında   2018 ocak ayı zamlı memur maaşları olarak güncelleyeceğiz.   bu başlıkta vereceğimiz Meslekler ve maaşları tablosu yaklaşık rakamlardır. Çünkü özel sektörde kurumlar arasında maaş farklılıkları olmaktadır.

Özel sektörde avukat maaşları

Avukatlar  için üç alternatif bulunmakta ya devlette kamu avukatı olacaklar ya bir hukuk şirketinde çalışacaklar ya da kendi bürolarını açacaklar…  devlette çalışan avukatlar başlangıç için 3800 alıyorlar. (vekalet ücreti hariç) yeni mezun avukatların önce zor parasız bir staj dönemi geçirmeleri gerekiyor ardından tecrübesiz olarak bir şirkette başladıklarında 2500 civarında maaş alıyorlar. Bu durum tecrübeye ve çalışılan şirkete göre değişiyor. 5 yıl tecrübeli bir avukat ortalama 4000 lira maaş alıyor.  Yurt dışında avukatlık maaşlrı çok daha yüksek…

Özel sektörde Öğretmen maaşları

Özel sektörde kıymeti en bilinmeyen meslek grubu belki de öğretmenlerdir. Çünkü kamu kurumlarında öğretmenlik yapanların eline 3000 lira civarında (ek derssiz) maaş geçerken, özel sektörde yani kolej ve dersanede maaşlar 2-3 yıl tecrübeli öğretmenler için 1800 liradan başlıyor. ilk 2 sene çoğu yer para bile vermiyor ya da ikinci sene asgari ücret veriyor. Bu yüzden özelde çalışılacaksa kurum ortağı olmak şart!

Özel Sektörde Mühendis maaşları

Aslında yazarken en çok zorlandığımız başlık bu oldu çünkü disiplini farklı o kadar çok mühendislik var ki hangi birini yazalım şaşırdık. Ancak genel bir toparlama yapabildik. Yeni mezun bir mühendis 2000-3000 arası maaş alıyor. Mühendislerin sahada çalışanları %15 ila %30 daha fazla alıyor.  Ancak kendini geliştirirse 5 yıl içinde diğer mesleklere nazaran çok daha hızlı kariyerini geliştirebiliyor.  Şöyle bir durum da var. Alanınızda iyiyseniz 2. yılınızda bile 10 bin lira alabilirsiniz. Ya da yurt dışında yıllık 100 bin dolara kadar çalışabilirsiniz.  yurt dışında çalışan çok iyi yerlere gelmiş gencecik yazılım mühendislerimiz var üstelik bunların sayıları 3-5 değil bi hayli fazla… Bu noktada özellikle inşaat mühendisleri yabancı dile sahipse yurt dışında çok rahat iş buluyorlar ve Türkiye’de kazandıkları rakamların 2-3 katını alabiliyorlar. bu meslek grubunda  iş üretecek pratik bilgiye ve tecrübeye sahip olmak en kıymetli yetenek oluyor.

Özel sektörde bankacı maaşları –

banka maaşları 2017- Türkiye’nin en büyük bankasında işe başlamak için çağrıldınız ancak alacağınız rakamı duyduğunuzda şok geçirebilirsiniz. Çünkü birçok bankacı kariyerine komik rakamlarla başlıyor. Yetenekli olanlar daha sonra bunu telafi edebiliyor. ancak başlangıçta bireysel satış(kredi kartı, pos cihazı satışı vb)  kısmında çalışanlar asgari ücret alıyorlar. gişede operasyon yapanlar 2000 civarı alıyorlar. ancak tecrübe ile rakam artıyor. kıdem aldıkça maaşlar da iyileşiyor. ticari krediler ve müdür yardımcılığı ayarındaki pozisyonlarda bankasına göre 4800 ila 7000 arası maaşlar veriliyor. Şube müdürlüğü pozisyonu için ise 7500 ile 11 bin arasında rakamlar telaffuz ediliyor.

Sosyal Medya, dijital pazarlama e ticaret uzmanı  maaşları

Sosyal medya uzmanı ya da dijital pazarlama uzmanları da komik rakamlarla işe başlıyorlar. Ancak bu alan kendini satmanın kolay olduğu bir alan dolayısıyla kendini geliştiren ortalama rakamlara iş bulabiliyor. başlangıç için 2000 liranın altında alan çalışanlar 4-5 sen tecrübeden sonra 3 bin liranın üzerine çıkıyorlar.  Bu rakamlar gerçek rakamlar ancak internette 10 bin 15 bin rakamlarını telaffuz edenlere inanmamak gerekir. Çünkü bu ayarda maaşlar  nadiren, nadir şirketler tarafından ödenir.

Satış Danışmanı maaşları – Mağaza Müdürü Maaşları

Tecrübesiz part time satış danışmanları haftada 20-30 saat çalışma ile 1500 lira maaş alırlar. tam günde bu rakam 2000 lirayı aşar. Mağaza müdürleri ise yine tecrübeye ve çalıştığı kuruma göre 3500 ile 5000 arası alırlar. ticket ve yol genellikle ekstra verilir.

Muhasebe elemanı maaşları:  Sıkıntılı mesleklerden biri de muhasebeciliktir. 15- 20 yıl evvel oldukça prestijli olan bu mesleğin maaşları da hep yerinde saydı. 5-7 yıl tecrübeye sahip bir muhasebe uzmanı yaklaşık 3000 lira civarında maaş alıyor.

Doktor maaşları

Kamuda pratisyen doktor maaşı ekstralarla birlikte  9000 lira civarında. Özel sektörde makas çok açılıyor. Uzmanlık dalı, klinik ortaklığı, çalışılan şehir vb etkenlerden dolayı maşlar 10 bin ila 40 bin lira arasında değişiyor…

Araştırma Görevlisi Maaşları

Araştırma görevlisi maaşları 4000 liradan başlıyor. farklı üniversiteler yan haklar verebiliyor.

Meslekler ve aldıkları maaşlar genel yorum

Ülkemizde maaş konusunda sıkıntı çekmeyen grup yok gibi… Ancak  internette araştırdığınızda karşınıza on binlerce liralık maaş tabloları çıkıyor maalesef bunlar gerçeği yansıtmıyor. 4 yıllık fakülte bitirmiş  çalışanların maaşları 2500 ile 4500 arası gidip geliyor. Aslında devasa farklar söz konusu değil.. Ara elemanlarda bu rakam, asgari ücretten başlayıp 3500’e kadar çıkıyor.

Sizler için meslekler ve maaşları listesi hazırlamaya çalıştık  tüm mesleklerin maaşlarını yazamadığımız için üzgünüz ancak en çok talep edilen meslekleri yazımızda bulabilirsiniz.  Bir başka yazımızda en iyi meslekler sıralaması  nedir? en güzel meslekler nelerdir ?sorularına yanıt arayacağız bizi takip etmeye devam edin.  maaşlar ve meslekler hakkında sorularınız olursa başlık altından sorabilirsiniz. en kısa sürede yanıtlamaya çalışacağız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir