Kurt Piyasası Nedir?

Kurt Piyasası Nedir?

Kurt Piyasası – Finansal mecralarda  hayvan isimleriyle adlandırılan piyasalar bulunuyor. Bunlardan en çok bilinenleri ayı piyasası ve boğa piyasasıdır.  ayı piyasası düşüşü temsil ederken, boğa piyasası yükselişi ifade eder. Bunların dışında birçok hayvan ismi farklı durumlardaki piyasalara isim olarak verilmiştir. Yazımızın sonunda finansal piyasalarda hayvan isimleriyle  ilgili linklerimiz bulunuyor. Oradan merak ettiklerinize bakabilirsiniz. 

Kurt Piyasası ne demek?

kurt-piyasasi
kurt piyasası

Piyasalara hayvan adı verilmesinin hayvan davranışlarıyla ilgili olduğunu daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Kurdun özellikleri de belli piyasalar için belirteç görevi görüyor. “Kurt puslu havayı sever” deyimini hepimiz duymuşuzdur. aslında kurt piyasası dendiğinde kast edilen de tam olarak budur. belirsiz piyasanın hakim olduğu ortamda kurt piyasasından bahsedilir.  Kurt piyasası demek piyasanın içinde bulunduğu kırılgan durum demektir.  hisse senetleri aniden yükselebilir. sebepsiz yere düşebilir. Ciddi  bir oynaklık söz konusudur.  Kurt piyasası yüksek risk demektir. bu anlamda tavşan piyasasının tam tersidir diyebiliriz.

Kurt piyasasında uzun vadeli alımlar yapılmaz, daha doğrusu hisse seçmek için fazla vaktiniz yoktur kısa ani ve hızlı kararlar alarak doğru hisseyi seçip doğru zamanda çıkmanız gerekir. Kurt piyasası bu yüzden tehlikeli bir piyasa türüdür. Çünkü kurtlar acımasızca saldırabilir. Plan yapar ve uygulamaya koyar.  Kurtlar birlikte hareket ederler. saldırıya birlikte geçerler. Borsada da aynı durum söz konusudur. Bazen büyük fonlar bir hisseyi yerin dibine çakabilir. başka bir hisseyi tavana çıkartabilir. Avını en olmadık yerde yakalar.  Hatta bu terim The Wolf of Wall Street filminde işlenen konu ile benzerlikler taşır.

Kurt Piyasasının özellikleri
  • Kararsızdır. Hisseler aniden yükselebilir ya da çıkabilir.
  • Hisse hareketlerinin net ve geçerli bir nedeni olmayabilir.
  • Kısa vadeli trendler söz konusudur.
  • Alışılmışın dışında davranışlar söz konusudur.
  • Yüksek risk dolayısıyla yüksek kazanç vardır.
  • Yatırımlarınız kısa sürede yarı yarıya eriyebilir (tam tersi de mümkün)

 

Kurt Borsa ormanındaki birçok hayvandan biridir.  Kurt piyasasında  olabildiğince stabil kalmaya çalışın. maceraya girmeyin.  emin olmadığınız hisse senetlerine bulaşmayın. her zaman önce ana paranızı sonra karınızı düşünün. Sadece kar etmeye odaklanmayın.

Borsa ormanındaki hayvanlar

Ayı piyasası

Boğa piyasası

Tavşan Piyasası

kaynaklar

https://www.wsj.com/articles/SB10001424052748703589804575445683899693068

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir