Katılım Sigortacılığı – Faizsiz Sigorta Nedir

Katılım Sigortacılığı – Faizsiz Sigorta

Faizsiz Sigorta-  Son yıllarda artan katılım bankaları beraberinde katılım sigortacılığını da getirdi.  Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada hazinenin hazırlık yaptığını “katılım sigortacılığı”nı finans sistemine kazandırmak için çalışma başlattıklarını belirterek, Hazinenin buna ilişkin mevzuat çalışmalarının son aşamaya geldiğini” belirtti. Risk paylaşımı ile yapılan bu yönteme tekafül adı veriliyor. bu yöntem sadece müslüman ülkelerde değil diğer ülkelerde de hızla yayılıyor. Faizsiz sigortacılığın başlaması ile sigorta ürünleri çeşitlenecek ve sigorta sektörü derinlik kazanmış olacak.

Faizsiz Sigorta nasıl olacak? Tekafül Sigorta

Faizsiz sigortanın diğer adı tekafül sigorta yani islami sigorta ya da helal sigorta olarak biliniyor. Katılım sigortacılığı yani faizsiz sigortacılıkta  tazminatları ödemek için kurulan fona tüm sigortalılar katkıda bulunuyor.  Böylece dayanışma yapılıp ortak risk alınmış oluyor.  Bu sistemde sigorta katılımcıları yani sigorta yaptıranların ödedikleri primler sigorta şirketinin kasasına girmiyor. Bu paralar bir fonda toplanıyor. Bu fon sigortadan kaynaklı tazminat taleplerini karşılamak için kullanılıyor.  Eğer dönem sonu itibariyle fonda artan para varsa bu paralar sigorta yaptıranlara dağıtılıyor.  Diğer sistemlerde artan paralar sigorta şirketine kalırdı.. Ancak bu  sistem sigorta yaptıran tüketiciyi korumak konusunda görevini çok iyi yapıyor.  Peki,  sigorta şirketi nasıl para kazanıyor?  Sigorta şirketi bu sistemin işlemesini sağlıyor fonu yönetiyor ancak fona sahip olmuyor. Sigorta şirketi sadece yönetim masrafları için belirlenene bir yönetim ücreti alıyor.

Risk Fonunda biriken paralar nasıl değerlendiriliyor?

Sigorta katılımcılarının tazminatları ödemek için verdikleri paraların toplandığı risk fonları faizsiz yatırım araçlarında değerlendiriliyor.  hem yatırımların hem de katılım sigorta şirketinin faaliyetleri  danışma kurulu tarafından denetleniyor ve her şeyin faizsiz bir şekilde işlediğinden emin olunuyor.

Türkiye’de Katılım Sigortacılığı

Ülkemizde faizsiz sigortacılık yapan 8 adet sigorta şirketi bulunuyor.  Ancak katılım sigortacılığı ile ilgili yasal düzenlemenin tamamlanmasından sonra sayının Faizsiz Sigorta yapan şirketlerin sayısının iki üç katına çıkacağı düşünülüyor. KAtılım sigortacılığının geleceğinin parlak olduğu düşünülüyor.  Şimşek yaptığı açıklamada:  “2023 için katılım sigortacılığının payını yüzde 10 olarak hedefliyoruz. Sektörün 2023 yılında Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ve Otomatik Katılım Sisteminde (OKS) 180 milyar lira fon yaratmasını beklerken, sigortacılık ürünlerinde ise prim üretiminin 120 milyar liraya  çıkmasını bekliyoruz” dedi. Bireysel emeklilik sistemi hakkında detaylı bilgiler için BES sayfamıza da göz atabilirsiniz.

Dipnot: Tekafül:  Hz muhammed dönemi’ne kadar giden bir uygulamadır. Tekafül’ün anlamı dayanışma demektir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir