İspanyol bankası Banco Popular 1 Euro’ya Satıldı

İspanyol bankası Banco Popular 1 Euro’ya Satıldı

İspanyol bankası Banco Popular Banca Santander tarafından sadece 1 euroya alındı. Avrpa merkez bankası bankanın tüm nakit stoklarını ntuükendiğini artık çalışmayacak durumda olduğunu belirtmişti.  Bu durumda bakanın içinde bulunduğu durumdan çıkarmak mümkün olmayınca Banko Santader Banko Popular’ın borçlarını üstlenerek. Bankayı ve şubeleri yeniden ayağa kaldırmak görevini üstlendi.

Popular’ın Santander’e bırakılma nedeni, bankanın riskli likidite kompozisyonu olarak belirtilmiş. Bu devir ile İspanya ve Portekiz’in toplam 21 milyon müşterili en büyük bankasını yaratmış oldu böylece. Banco Popular’daki mevduatların tamamı koruma altında. Popular’ın Tier 2 bonoları hisseye çevrildi. Santander, kurtarma sürecinin bir parçası olarak; Banka Santader  7 milyar euroluk sermaye artırımı yaparak sorunu çözmeyi planlıyor.

Banco Popular hisseleri geçen  ay %63 oranında gerilemişti. Bankanın, sermaye desteği veya kurtarmaya ihtiyaç duruma getiren, çoğunluğu konut kredisi olan milyarlarca euro büyüklüğündeki batık kredilere sahip olması ECB’nin 2016 stres testlerinde minimum sermaye eşik seviyesini karşılayamayan birkaç Avrupalı bankadan biri olması bankayı bu hale getirdi. Geçen sene Monte Paschi, bu sene Banco Popular battı.  Avrupa’nın güneyi bankacılık sektörü bakımından sorunlu olmaya devam ediyor.

Şirket Haberleri için Sitemizdeki borsa kısmını ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir