Gayrimenkul Sertifikası Rehberi | Nedir? Nasıl alınır?

gayrimenkul sertifikası nedir

Gayrimenkul sertifikası Toki yönetiminde SPK denetiminde yapılan bir gayrimenkul paylaşım sistemidir.  Gayrimenkulun parçalara bölünüp her parçasının ayrı kişilere satılabilmesidir. Bu satışlar karşılığında gayrimenkul sertifikası edinmiş olursunuz. Yapılan projelere herkes ortak olabilir. Gayrimenkul sertifikası halka arz edilmiş ve Borsa istanbul’da  PRMV3  kodu ile işlem görmeye başlamıştır

Gayrimenkul sertifikasının amacı nedir?

Bir daire alacak kadar parası olmayan ama daire yatırımı  yapmak isteyenlerin yatırım yapmasını sağlamak için kurulmuştur.
Sertifikanızı  istediğiniz zaman satabilir istediğiniz zaman alabilirsiniz. Tıpkı hisse senedi gibi işlem görür.

Gayrimenkul sertifikaları kaç yıl geçerli?

Sertifikasına göre değişmektedir. Halihazırda Borsa istanbul’da işlem gören Park Mavera sertifikası 02.04.2020 yılına kadar işlem görecektir. Gayrimenkul sertifikası borsa kodu PRMV3 olarak belirlenmiştir. gayrimenkul sertifikası hisse kodu prmv3’ü seçerek alım yapabilirsiniz.

Gayrimenkul sertifikası zararları

Gayrimenkul sertifikası zarar eder mi? sorusu en sık sorulan soruların başında geliyor. Nasıl herhangi bir ev yatırımından zarar edebiliyorsanız bu finansal üründen de zarar edebilirsiniz. Ancak  Borsada işlem gören hisselerin %90’ı uzun vadede hep kar ettirir. Teorik olarak zarar etme ihtimaliniz var. sertifkanın  Zarar etmesi için konut taleplerinin azalması, inşaat maliyetlerinin düşmesi, vatandaşın konuta yatırım yapmaktan bir ölçüde geri durması gerekir.  Ancak  PRMV3 kodlu  sertifika birçok kalemden arındırılmış iskontolu bir sertifikadır. bu nedenle zarar etme ihtimali bir nebze daha azaltılmıştır. ancak son borsa değerlerine göre bir miktar zarar ettiği de gözlerden kaçmıyor

Şimdiki sertifika fiyatı ile 1 ay sonra alınanın sertifikanın fiyatı aynı mı olacak?

Nasıl topraktan girilen bir ev daha ucuza alınıyorsa erken alan daha avantajlı olacak. Ayrıca piyasalardaki dalgalanmalar da gayrimenkulünüzün fiyatını etkileyecek. Kısacası fiyatlar her zaman aynı olmayacak piyasa şartlarına göre değişkenlik gösterecektir.

Gayrimenkul sertifikası borsa fiyatı 

Sertifika borsa değeri 42,5 liradan başlamıştı ancak bu rakam haziran ayı itibari ile 37,6’ya kadar geriledi. Bu durumun temel nedeni olarak gayrimenkul sertifikasının iyi anlatılmaması olarak görenler çoğunlukta. Bu Gayrimenkul sertifikası makalesinin amaçlarından biri de bu gayrimenkul sertifikası hakkında ziyaretçilerimizi bilgilendirmektir.  Siz de bu ürüne yatırım yapmak istiyorsanız 37.6 liradan bir hisse alabilir ya da 100 hisse alarak 3,760 lira ödeyebilirsiniz.  isterseniz 60 bin hisse alısınız yani küçük yatırımcı da büyük yatırımcı da gayrimenkul yatırımı yapabilir. Toplam 3.370.410 pay var 37,6 lira ödeyerek bu paylardan 1’ine sahip olursunuz. üstelik KDV ödemezsiniz.

Gayrimenkul sertifikası ne kadar?

Sertifika fiyatı borsanın açık olduğu her gün değişebilir.

pmvr3- 3 aylık grafik
pmvr3- 3 aylık grafik

Gayrimenkul sertifikası 3 aylık Grafik 

yandaki grafikte de görüleceği üzere 42,50 liradan Borsa İstanbul’da satışa sunulan toki park mavera projesi haziran ayına 37.600 liradan giriyor. Mayıs ayının ortalarından itibaren ise yatay bir seyir izlemeye başlıyor. Şu an gerçek fiyat oluşmuş durumda bundan sonraki süreci piyasa koşulları belirleyecek.

PMVR3 Gayrimenkul sertifikasından 100 pay alırsam kaç metrekarelik dairem olur?

Bu sertifikada aldığınız karşılık metrekare cinsinden hesaplanmaz. Aldığınız pay ile projeye ortak olmuş olursunuz. Yani falanca numaralı dairenin filanca metrekaresi benim diyebilmeniz mümkün değildir.

Gayrimenkul sertifikası ile ev sahibi olabilir miyim?

Bu sorunun cevabı EVET şöyle ki. Birim dairenin fiyatı önceden belirleniyor. diyelim ki birim dairenin fiyatı 500 bin lira ancak sizin elinizde 100 bin lira var. bu 100 bin lira ile sertifika aldınız. daha sonra paranız oldukça sertifika almaya devam ettiniz. arada sıkıştınız sertifikanızın bir kısmını sattınız. Bu arada elinizdeki sertifikalar da prim yaptı ve netice olarak 500 bin liraya ulaştınız. proje teslim tarihinde (3 yıl) dairenizi alıp içine geçebiliyorsunuz. Proje teslim tarihi 06.02.2020 olarak belirlenmiştir.

Gayirmenkul sertifikası nasıl alınır?

Gayrimenkul sertifikası almak, Borsa istanbul’da hisse senedi almak ile aynı şeydir. Çünkü Gayrimenkul sertifikası Borsada işlem gören yeni bir finansal üründür. Gayrimenkul sertifikası almak istiyorum diyorsanız yapmanız gereken gayrimenkul sertifikası aracı kurumlardan birini seçip yatırım hesabı açmak ve gayrimenkul sertifikası başvurusu yapmaktır. Yani ilgili PMVR3 hissesine al emri vermektir Yatırım hesabı açarken gayrimenkul sertifikası veren bankalardan şartlarını araştırıp doğru yerde hesabınızı açınız çünkü her bankanın kesintisi farklı olabilir. Aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz

Gayrimenkul sertifikası nedir?

Gayrimenkul sertifikası tebliğ

Gayrimenkul sertifikası kanununu merak edenler için: Gayrimenkul sertifikası tebliği 2013’te resmi gazete yayınlamıştır.  Detaylar ve şartlar bu tebliğde paylaşılmıştır. ilgili gayrimenkul sertifikası SPK Tebliğine ulaşmak için  en alttaki kaynaklar kısmından faydalanabilirsiniz.  gayrimenkul sertifikası yönetmeliği ve kanunla ilgili tüm bilgiler bu tebliğde yer almaktadır.

TOKİ Projeyi Nasıl Denetliyor Sorumlulukları Nelerdir?

Toki inşaatın ilerleyişini sürekli kontrol ediyor. teknik elemanları ile numuneler alıyor. inşaatın sağlıklı yürümesini sağlıyor. Ruhsatı, kat mülkiyet tapusu, yapı kullanma belgesine kadar her detayla tek tek ilgileniyor. TOKİ Bu projede G. Sertifikasını ihraç eden sıfatını taşır. inşaatın tüm aşamalarının güvenli ve sağlıklı bir şekilde tamamlanmasını da garanti ediyor.

36 ay sonra Proje teslim tarihi geldiğinde ne olacak?

Proje teslim tarihi geldiğinde tüm daireler açık artırma usulü ile satılacak. elde edilen kar, pay sahiplerine payları miktarında dağıtılacak

Gayrimenkul sertifikası caiz mi?

Borsa’ya dini nedenlerle yaklaşmak istemeyenlerin merak ettiği konuların başında gayrimenkul sertifikası helal mi haram mı sorusu geliyor. konuyla ilgili yapılan açıklamalar  bu yatırımın helal olduğu yönündedir. Emlak sertifikaları aslında reel emlaklardan pek farklı değildir

Park Mavera 3 Proje Bilgileri

TOKİ ve Makro işbirliği ile Başakşehir’de inşa ediliyor. Park Mavera 3, Başakşehir’in yeni merkezi olarak planlanmış kent meydanına, resmi kurum alanlarına, 380 bin m2 lik botanik şehir parkına, Şehir hastanesine ve İbn-i Haldun üniversitesine komşu
Stüdyo dairelerden 5+1 dairelere kadar farklı büyüklükte daireler 50 dönüm arazi üzerine kuruluyor Bu arazinin %78’i de yeşil alan olarak tasarlanmış, açık kapalı yüzme havuzu, bay/bayan ayrı Türk hamamları, fitness salonları, saunalar standart olarak inşa edilecek
3. havalimanı bağlantı yoluna, 3. çevre yolu bağlantısına doğrudan katılımı olan Park Mavera 3  metro ,tramvay ve havaraya da (ihaleleri yapıldı)  komşu olacak.

Gayrimenkul sertifikası ile ilgili yorumlar

Bu sertifikanın en güzel yanı küçük yatırımcıya hitap etmesi, KDV’den muaf olması ve daire karşılığı olarak TOKİ ve SPK güvencesi altında Borsa İstanbul’da satılıyor olmasıdır. Yani kesinlikle güvenilir bir finansal üründür. 2017 gayrimenkul sertifikası ile tanıştığımız bir yıl oldu henüz bu ürün çok yeni… Bu yüzden bu ürün hakkında yorumlarınıza ihtiyacımız var. Gayrimenkul sertifikası kazandırır mı? gayrimenkul sertifikası mantıklı mı gibi sorularınızı ve gayrimenkul sertifikası yorumlarınızı bu başlık altında bulunan yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

 

Kaynaklar:

http://www.spk.gov.tr/apps/Mevzuat/MevzuatGoster.aspx?nid=171282

Görsel: https://tr.investing.com/

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir