Dolar Alınır mı

Dolar Alınır mı?

Bu yazımızda günlük iniş çıkışlardan, spekülasyonlardan, olaylardan ve kısa takvimlerden bağımsız olarak doların bir yatırım aracı olarak alınıp alınmayacağı konusunda görüşler belirteceğiz. Dolar günlük politikalarla, ABD’den gelen açıklamalarla ya da bölgesel siyaset değişiklikleri ile seyir değiştirebiliyor. Bu nedenle bu değişkenlerden bağımsız olarak bir yatırım aracı olarak dolar; borsa, altın ve konut gibi yatırım enstrümanları karşısında neler yapabilir?  en iyi yatırım aracı hangisi? dolar alınır mı? dolar ne olur gibi sorulara yanıt bulmaya çalışacağız.

Dolara yatırım yapılır mı sorusuna %100 doğru cevap verebilecek hiç kimse yok!  Amerikan merkez bankası dahi bu noktada fikir sahibi olamaz. Çünkü binlerce faktör dolar fiyatını etkiler. Ancak Doların fiyatlanması ile ilgili bazı farklı durumlar da söz konusu…  Dolar Abd’den tüm dünyaya ihraç edilen bir para birimi dolayısıyla Amerika’daki ekonomik gelişmeler doların seyrini etkiliyor. O zaman ülkemizde doların seyrini etkileyecek faktörleri Amerika odaklı olarak düşünecek olursak dikkat etmemiz önemli kriterler şunlar

1- Amerikan para politikası

Amerika’nın para politikasındaki değişikler, faiz kararları, ciddi tahvil alımları ve ABD ekonomisini seyrini değiştirecek değişiklikler Dolar/TL paritesini etkileyecek önemli unsurlardan biridir. Bu nedenle forex yatırımcılarının  adeta aldığı nefese dikkat ettiği Janet Yellen  FED başkanı olarak yaptığı her açıklama ile dolara yön veriyor. Yellen’den nefret eden binlerce yatırımcı olduğuna eminiz ancak Yellen 3 Şubat 2018’e kadar Fed başkanlığı, 31 Ocak 2024’e kadar da Fed yönetim kurulu üyeliğine devam edecek…

2- Bölgesel değişiklikler – siyasal sıkıntılar

Geçtiğimiz aylarda yaşanan Katar krizi ile ilgili  bir yazı paylaşmıştık. Katar krizi ya da şu günlerde gündemimiz olan Kuzey Irak referandumu, Irak hükumetinin müdahalesi gibi durumlar Doların zigzaglar çizmesine neden oldu. Bölgesel krizler  ya da komşu ülkelerle sürtüşmeler yerel bazda doları etkileyen ana unsur diyebiliriz.

3- ABD- Türkiye İlişkileri

ABD Türkiye arasındaki diyalog son yıllarda pek iyiye gitmiyor. üstelik Nato müttefiki olan stratejik ortak kabul edilen ABD ve Türkiye arasındaki sıkıntılar Vize krizi ile adeta tavan yaptı. 3.50’lerde olan dolar vize krizi ile 3.70’lerin üstüne çıktı.  Doların seyrini etkileyen belki de en önemli unsur ABD Türkiye ilişkileri diyebiliriz.

Dolar Ne Olur?

Elbette bu 3 faktörün dışında doları etkileyen yüzlerce faktör var ancak ana başlıklar olarak bunları sıralayabiliriz. O zaman mevcut duruma göz attığımızda ABD Türkiye ilişkilerinin iyi olmadığını biliyoruz. Trump’ın tahmin edilebilir bir lider olmadığını umarsızca krizler çıkarabildiğini de biliyoruz. O halde krizler devam edecek çünkü ortada Abd’nin arka çıktığı ve Türkiye’nin düşman olduğu bir PKK sorunu var! Peki, Ne yapmalıyım Dolar almalı mıyım? Aslında bu soruya evet demek zor. Türkiye eski makro ekonomik değerlere sahip değil. Yani ekonomik derinliğimiz yükseldi. o yüzden 3.70 hemen 4 olur fikrini kapılmak yanlış olacaktır. 3.70’lerden dolar alıp kar etmek isteyenler elbette kar edebilir ama uzun süre beklemek zorunda kalacaklardır.  Dolar bu ülkede her zaman para kazandırmıştır. dolar iyi bir yatırım aracıdır. ancak ucuz aldığınız zaman! Çünkü dolara giriş fiyatınız yüksekse  beklediğiniz sürede daha iyi kar edebileceğiniz yatırım araçlarını kaçırabilirsiniz. Ancak Yatırım sepetinizde doları mutlaka bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Günümüz için ise doların bir miktar gevşemesini beklemek akıllıca bir tutum olacaktır.

Dolar Grafikleri

Dolar istatistiklerine baktığımız zaman son 10 yılda doların sürekli yukarı yönlü bir seyir izlediğini görüyoruz. 15 temmuz darbe girişiminden sonra yükseliş ivmesi daha da artmış.  Bu tabloya göre dolar yatırımcısına kazandırmış. Ancak  bu getiri tatmin edici bir seviyede mi ona bakmak lazım!  Çünkü 2012 yılına baktığımızda dolar yatırımcısı 1 yıl boyunca önemli bir kar edemeden nakdini dolara bağlamış ve dolardan mutlu olamamıştır. Hakeza 2014 yılında da getiri %10 civarında gerçekleşmiştir. 2015 2016 ve 2017’de ise dolar yatırımcısını tatmin edecek kadar kazandırmıştır. O halde  doların yıllık kazandırma potansiyeli %10 ila %20 arasında ancak bu dilim olağanüstü bir dönem yaşadığımız son yıllarda daha da yükseldi diyebiliriz. Bu şartlar ve verdiğimiz bilgiler ışığında dolar ne olur ve dolar alınır mı sorularının yanıtına kendiniz ulaşabilirsiniz.

10-yillik-dolar-grafigi
10-yillik-dolar-grafigi

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir