Boğa Piyasası nedir

Boğa Piyasası ne demek?

Finans dünyasında özellikle borsada çok sık duyduğumuz bir terimdir. Boğa piyasası, piyasaların hangi yönde ilerlediğini ifade eder.  Boğa piyasasının ingilizce karşılığı “bullish market”  olarak ifade edilir. Boğa Piyasası, yükseliş trendini ifade etmek için kullanılır. Borsa için düşünecek olursak hisselerin değer kazanacağı bir sürecin hakim olduğunu belirtmek için kullanılır. “Boğa piyasasını başlangıcı” terini de sık kullanılan bir terimdir. Bir hissenin boğa piyasasına girmesi için en kötü fiyatından %20 yukarıda fiyatlanmış olması gerekir. dip seviyesi 100 lira olan bir hisse 120 lirayı görmüşse ve bir ivme kazanmışsa o hisse için boğa piyasası tabiri kullanılabilir. Ayı piyasası ise boğa piyasasının tersidir.  Dilerseniz Ayı piyasası nedir adlı makalemize de göz atabilirsiniz.

Boğa Piyasasının başlangıcı ne demektir?

Boğa piyasasının başlangıcı  yatırımcıların ellerindeki hisseleri çıkarmaya başladığı ve büyük alıcıların bu hisseleri toplamaya başladığı dönemi ifade eder. bundan sonraki süreç o hissenin değer kazanması olarak kendini gösterir.

Boğa Piyasası teriminin hikayesi?

Rivayete göre boğalar rakiplerine saldırırken boynuzlarını aşağıda yukarıya doğru sallar. bu yukarı kaldırış hareketinden dolayı piyasalardaki yükseliş havasını ifade etmek maksadıyla boğa piyasası terimi kullanılmaya başlanmıştır.

Boğa Piyasasının gelişim aşamaları

Boğa piyasası 3 aşamadan meydana gelir.

ilk aşama: Bu aşamada küçük yatırımcı elindeki hisselerde hiç hareket olmadığını düşünür. Bu hisselerden artık usanmıştır. bir an önce kurtulmaya bakar. bu düşüncelerle elindeki hisseleri çıkarmaya başlar. O hissede hareket olacağını sezen büyük yatırımcılar ise hisseleri toplamaya başlarlar. aslında ortada bir mali tablo ya da derinlemesine bir analiz yoktur. Her şey rutindir ancak  hissesi kar etmeyin yatırımcı hisseden çıkar.

boğa-piyasasi-nedir

2. aşama:  Bu aşamada hisse fiyatı kendini toparlamaya başlamıştır.  Küçük yatırımcıda alıcı konumuna geçer. Bu esnada teknik analizler ve doğru hesaplamalar size para kazandırabilir.

3. aşama: Adı geçen hisse/ hisseler için doygunluk seviyesine ulaşılmak üzeredir. Çünkü herkes bu hisseleri almaya çalışır. Bu seviyeye ulaşıldığında ise yatay bir seyir ardından bir miktar gevşeme beklenir.

Dipnot: En uzun boğa piyasası, 1949 yılında New York Borsasında başlamış ve tam 8 yıl sürmüştür.

Finans Piyasalarında ayı ve boğa dışında diğer hayvanlarda farklı anlamlar taşımaktadır. Kurt piyasası, tavşan piyasası, kelebek etkisi, siyah kuğu at gibi hayvanların finans dünyası için çeşitli durumlar için kullanıldığı doğrudur. Bir de son zamanlarda  adı çok sık geçen başka bir terim daha var  o da Kurt Piyasası …

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir