Bitcoin Nasıl Alınır Bitcoin Nereden Alınır Bitcoin cüzdan açma

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin nasıl alınır- Bu yazımızda bitcoin yatırımı nasıl yapılır? Bitcoin Nasıl Kazanılır? kredi kartı ile bitcoin alma?  indacoin güvenilir mi? Bitcoin Nereden Alınır ? Bitcoin hesabı nasıl açılır? bitcoin cüzdan önerisi? bitcoin cüzdan açma? bitcoin cüzdan oluşturma? bitcoin dolandırıcılığı? coinspace yasal mı? blockchain nasıl kullanılır? coinspace hakkında yorumlar nelerdir? bitcoin hakkında her şeyi sıralar mısınız? gibi sorulara yanıt arayacağız. Bitcoine giriş olarak adlandırabileceğimiz bu makalede bitcoini detaylı olarak anlatan bir yazı okuyacaksınız.

Bitcoin nasıl alınır sorusuna yanıt vermeden önce bitcoin nedir sorusunu yanıtlayalım.

Bitcoin nedir?

Bitcoin bundan 10 sene evvel  Satoshi Nakamato tarafından ortaya konan bir sanal para birimidir. 10 yıldan beridir bilinmesine rağmen popülerliğini 2017 yılında %350’den fazla prim yapmasına borçlu… Bitcoinle dijital ödeme yapabilirsiniz. Bitcoini kontrol eden herhangi bir devlet yoktur. bitcoin transferleri bir ağ üzerinde uçtan uca şifrelenmiş olarak kişiden kişiye yapılır. bu aktarımlar akimse müdahale edemez. özel şifreleme sistemi sayesinde üst düzey güvenlik sunar.  tüm işlemler halka açık bir defterde tutuluyor.  Bitcoin ilk olarak karalık internet olarak bilinen  deep web ortamında ödemelerin yapılabilmesi için harika bir araç olarak ortaya çıktı. Çünkü takip edilemiyordu bitcoin alım satımları gizli kalabiliyor dileyen dilediğince ödeme yapıyordu. Böylece internetin karanlık yüzünde ihtiyaç duyulan para birimi bitcoin olmaya başladı.

Bitcoin nerelerde geçiyor? Bitcoin kabul eden firmalar

Bitcoin Türkiye’de geçtiği küçük firmalar var ancak kurumsal tanınmış yerli bir firma henüz bitcoin ile ödeme kabul etmiyor. Ancak bitcoin kabul eden uluslararası firmalardan bitcoin ile alışveriş yapabilirsiniz. aşağıdaki görselden bitcoin geçen yerlerin listesini görebilirsiniz.

bitcoin-kabul-eden-firmalar
bitcoin-kabul-eden-firmalar

Bitcoin Madenciliği nedir?

Bu kısımda Bir Bitcoin nasıl çıkartılır? Bitcoin nasıl üretilir? Bitcoin madenciliği nedir? Bitcoin mining nedir? Bitcoin türleri nelerdir? Bitcoin madenciliği yapabilir miyim? gibi soruların yanıtlarını bulacaksınız…

Bitcoin madenciliği bilgisayarınızda  bulunan özel bir sayıyı aramaktan ibarettir. samanlıkta iğne aramak gibi bir şeydir. kullandığınız makine ne kadar özellikli ise madencilik yaparken elde ettiğiniz verim o kadar yüksek olur.  Bitcoini tasarlayan adam olan Nakamato bitcoini her önüne gelen basamasın diye oldukça güvenlikli ve basılması zor bir protokol haline getirmiştir. Bitcoin  bir ağdır ve belli protokoller ile çalışır. bu protokol içinde  madencilik yaparsınız. yoksa bilgisayarınızın kendi başına ürettiği herhangi bir şey değildir.  Tüm samanlığı devasa makinelerle arayıp o iğneyi bulurum diyorsanız yanılıyorsunuz. çünkü bitcoin kazmak başı ve sonu olan bir iş değildir. Dolayısıyla işlemci gücünüze göre belli bir standart vardır bu standardın üstüne çok fazla çıkamazsınız. yani 10 bin liralık bir bilgisayarınız varsa bu bilgisayar ile günlük 10 lira değerinde bitcoin elde ediyorsanız  100 bin liralık bilgisayarınızla  günlük 100 lira gelir elde edersiniz. e tabi bu kadar bilgisayarın yaktığı elektriği ve amortisman giderlerini de düşününce çok da karlı değil gibi görünüyor. zaten çok karlı olsaydı, herkes bilgisayar alıp bitcoin basardı değil mi!  Ancak işin iğneyi bulma kısmı da var. çok çalışan çok işlem yapan pc sahipleri zaman zaman BTC ödülü kazanbiliyorlar. Bu ilk zamanlarda 50 BTc iken 25 btc’ye düştü bundan sonra 12.5 BTC olacak… Yani işin içinde şans olsa da bu faktör çok çok az üstelik bu şansa madencilik yapanlar  arasında en çok efor sarf edenler sahip olacaklar.

Bitcoin’e katılan kişi sayısı her geçen gün artıyor. sistem de katılıma göre kendi zorluk seviyesini artırıyor böylece bir denge yakalanmış oluyor. yani bundan 5 sene evvel BTC kasanlar yani bitcoin madenciğiliği yapanlar daha çok bitcoin kazabiliyorlardı. Ancak bitcoin kazmak çok daha zorlaştı. Çünkü piyasaya sürekli bitcoin sürülmesini engellemek ve değeri korumak için 10 dakikada bir blok hızının korunması gerekiyor.  bu dengeyi yakalamak için de zorluk seviyesi sürekli yükseliyor. Şaşılacak şey ama tüm bunları sistemin kendisi yapıyor.

Bitcoin madenciliği nasıl yapılır?

3 farklı bitcoin madenciliği vardır Bunlar

 • CPU Mining (Bilgisayar işlemcisi Madenciliği)
 • GPU Mining (Ekran KArtı Madenciliği)
 • ASIC Mining  (Uygulama için geliştirilmiş devre madenciliği)
CPU Mining (Bilgisayar işlemcisi Madenciliği)

Eskiden sıradan bilgisayarlarda bile bilgisayarınızın işlemcisi ile mining yapılabiliyordu. Ancak günümüzde elektrik giderinizden daha az kazandırıyor dolayısıyla pc cpu madenciliği karlı değil…

GPU Mining Ekran KArtı Madenciliği

Ekran kartı işlemcilerinin daha efektif btc kazma işi yaptığı ortay açıkınca insnalar ekran kartı madenciliğine başladılar. Çünkü ekran kartları işlemciye göre daha kalifiye çalışıyorlardı. ekran kartının işlemci gücü bir havuzda toplanarak kazma işi yapıldı ve 2010 ile 2013 yılları arasında çok ciddi getiriler elde edildi.

ASIC Mining  (Uygulama için geliştirilmiş devre madenciliği)

ASIC mining sadece maden kazmak için üretilmiş ve buna uygun olarak yaratılmıştır. yukarıdaki iki yöntem artık maden kazmada faydalı olamayınca ASIC mining geliştirilmiştir. bu donanımlar hem donanım hem de uygulama açısından sadece ve sadece BTC kazmak için üretilmiş yazılım ve donanımlardır. BTC üretimi artık kişisel bilgisayarlardan bu sistemlere kaymıştır. Artık bitcoin üreten şirketler bu devasa sistemleri kurarak BTC üretimi yapmaktadırlar. alttaki görselde bir BİTCOİN data center  görebilirsiniz.

bitcoin-madenciligi-data-merkezi

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin madenciliğini yukarıdkai başlıkta okudunuz. bitcoin madenciliği yapmak günümüzde bireysel olarak pek mümkün görünmüyor bu nedenle bitcoin nasıl alınır sorusunun cevabı evlerimizdeki bilgisayarlar değil.  Yani artık üretim konusunu unutmamamız gerekiyor.

Bitcoin nasıl alınır sorusuna geçelim o halde! Bitcoin almak için öncelikle bitcoin cüzdan oluşturmanız gerekir. İnternette “bitcoin alınacak siteler” şeklinde bir arama yaptığınızda karşınıza onlarca bitcoin satın alma sitesi çıkacaktır. Bu sitelerden güvenli olduğuna inandığınız güvenli bitcoin sitelerindne BTC cüzdan yani BTC wallet açarak bitcoin alabilirsiniz. Türkiye’de bitcoin satan kurumsal firma bulunmamaktadır. mevcut bitcoin satan siteler y aşahıslar tarafından işletilmetkedir. ya da aracılık yapan firmalardır.  Bu yüzden bitcoin dolandırıcılığı riskine karşı uyanık olmanızda fayda var. Aşağıda bitcoin satan bazı firmaları listeledik bu firmalar yurtdışı BTC satan firmalar… hiçbif firma için kefil değiliz ancak en bilinen BTC satış firmaları listede belirttiklerimiz…

Bitcoin satan Firmalar – bitcoin satan siteler

Bitcoin Nereden Alınır ? en merak edilen soruların başında geliyor. BTC almak istiyorsanız BTc satan sitelere başvurmanız gerekir. En güvenilir Bitcoin sitelerini aşağıda verdik. Bunun dışında Bitcoin  borsa siteleri de var. Bu sitelerde bitcoinlerinizi değerlendiriyorsunuz. Biz bitcoinlerinizi kendi cüzdanınızda tutmanızı tavsiye ediyoruz. Son olarak  tekrar uyaralım bitcoin dolandırıcılığı son zamanlarda çok karşılaşılan bir suç!

 • www.bitstamp.net Londra kaynaklı bitcoin satın alma sitesi
 • cryptopay.me  Londra kaynaklı bitcoin satın alma sitesi
 • www.coincorner.com  İngiltereden başka bir bitcoin satan site
 • https://bitit.io/  başka bir bitcoin sitesi
 • Türkiye’den ise https://www.btcturk.com/ var

bitcoin alım satım yapan site çok fazla internette kısa bir araştırma yaparak hepsine ulaşabilirsiniz.

Kredi kartı ile bitcoin alma

Kredi kartınızla bitcoin alabilirsiniz. hatta oldukça kolay bir arayüzle kart bilgilerinizi girip, yatırım yapmak istediğiniz tutarı girip bitcoinlerinizi bitcoin cüzdanınıza ekleyebilirsiniz.  kredi kartı ile bitcoin satan site bir site olan indacoin Türkiyedeki müşterilere kredi kartı ile bitcoin satıyor.

İndacoin güvenilir mi?

İndacoin kredi kartı ile bitcoin satıyor ancak çok yüksek komisyonlar kesiyor. Biz indacoin’den kredi kartı ile BTc almadık bu nedenle güvenilir olup olmadığı hakkında net bilgiler vermemiz mümkün değil. Ancak bildiğimiz bir şey varsa o da İndacoin sitesinin kredi kartı ile Bitcoin satarken çok yüksek oranlarda kesinti yaptığıdır.

Bitcoin yatırımı nasıl yapılır?

Bitcoin almak istiyorum dediniz ve kararınızı verdiniz! Yukarıda verdiğimiz sitelerden ya da kendi bulduğunuz bir siteden Bitcoin cüzdanı oluşturdunuz ve 100 dolarlık bitcoin aldınız. bundan sonra yaptığınız yatırım tıpkı dolar ya da altına yapılan yatırım gibi olacak… Yani  BTC’nin yükselmesi ile yatırımınızın getirisi de artacak BTC düşerse de zarar edeceksiniz.  Ancak BTC özellikle 2016’dan sonra müthiş bir hızla yükseliyor. bu nedenle çok ciddi fon kuruluşları bile BTC’ye kayıtsız kalamıyor.

Bitcoin Cüzdan Oluşturma

Bitcoin cüzdan yani bitcoin wallet bitcoinleri harcayabilmeniz için private key yani anahtar bulundurur. aslında cüzdanda BTc yoktur sadece BTCleri kullanabileceğiniz anahtar vardır. Bu anahtarı başkasına kaptırırsanız bitcoinleriniz de elinizden gider. Bu nedenle Bitcoin cüzdan oluşturma son derece önemli bir aşamadır. Bitcoin cüzdan oluşturmanın farklı yolları vardır bunları şöyle sıralayabiliriz.

Bitcoin cüzdan çeşitleri

 • bilgisayarlarda çalışan cüzdan programları
 • mobil cihazlarda çalışan cüzdan programları
 • donanımsal cüzdanlar
 • paper wallet
 • brain wallet

Bitcoin cüzdan açma

Aşağıdaki bitcoin cüzdan açma yöntemlerinden birini kullanabilirsiniz.

Bilgisayarlarda çalışan cüzdan programları: bilgisayarda bir program içinde çalışır hackerların gözdesidir. internete bağlanan bir bilgisayar için oldukça tehlikeli bir cüdan türüdür.

mobil bitcoin cüzdan programları: Bu tür cüzdanlarda harcamayacağınız bitcoinleri tutmamalısınız. çünkü online ortamda cüzdanınız çalınabilir.

donanım cüzdanları: bu cüzdanlar ise ayrı bir cihazda tutulur. bazıalrı bir kredi kartı büyüklüğündedir. oldukça güvenlidir.

paper wallet: bildiğiniz karta basılı cüzdandır. Cebinde taşıyabilirsin. ancak bu anahtarı printerdan alırken internet bağlantısını kapatmanız gerekir. böylece daha güvenli bir şekilde bastırabilirsiniz. Kağıt cüzdan oluşturmanın başka bir yolu da anahtarınızı kendinize göre şifrelemek bunu şifre çözücü programlarına yükleyip gerektiğinde encode etmektir. ancak burda da encode sitelerinin güvenilir olması gerekir.

Brain Wallet: anahtar 51 hanelidir. bu rakamı aklınızda tutmanıza dayanır. 34 haneyi akılda tutmak zor olsa da becerenler vardır.

Bitcoin cüzdan önerisi

Bitcoin cüzdanlarından hangisini kullanacağınız tamamen sizin ihtiyacına kalmış bir seçimdir. Eğer bilgisayar üzerinden BTC takip edecekseniz birçok seçenek var bu seçeneklerden size en uygununu seçebilirsiniz. ancak bizim önerimiz günlük kullanacağınız küçük rakamları online bitcoin cüzdanında tutmanız daha yüksek rakamları ise kağıt bitcoin cüzdanında tutmanızdır. kağıt cüzdandan da birkaç tane  oluşturmanız gerekir.

Coinspace yasal mı? Coinspace hakkında yorumlar

Coinspace kendi sistesinde yasal olduğunu iddia ediyor 600 bin lira sermaye ile kurulduğunu belirtiyor. Üstelik bu şirket BTC ile ilgili de değil kendi kurdukları bir ponzi sistemle üye topluyorlar. üye getirenler para kazanıyor. paralar Malta’daki banka hesaplarına aktarılıyor ve birkaç aydır da üyelerinin para çekmesine izin vermiyor. bu bilgiler ekşisözlük ve hürriyette yazıyor. o yüzden bu tür piramit sistemlere ya da hiç güvenilirliği olmayan sanal para şirketlerine paranızı kaptırmayın.  Çünkü bu tür oluşumlar apaçık dolandırıcılık yapıyor.

Bitcoin hakkında her şeyi kısa kısa anlatmaya çalışan kısa bir özet oluşturmaya çalıştık. elbette bu kadar kısa bir makale ile bitcoin hakkında herşeyi anlatmak mümkün değil fakat umarım size bir ön bilgi verebilmişizdir. Bitcoin hakkında yorumlarınızı ve bitcoin ile ilgili merak edilenleri aşağıda yorumlar kısmından bizimle paylaşırsanız çok seviniriz. bitcoin nasıl alınır sorusuna farklı cevaplarınız varsa lütfen belirtiniz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir