BES YATIRIMININ ÖNEMİ VE YARARI HAKKINDA

Bugünkü yazımız, Bireysel Emeklilik Sisteminin getirilerinin diğer yatırım ürünlerinin getirilerinin kıyaslanması amacı ile kaleme alınmıştır.

Ülkemizde henüz yeni olan Bireysel Emeklilik Sisteminin geçmişi profesyonel olarak son 15 seneye dayanır. Birkaç sene öncesine kadar emeklilerini yeni üretmiş sistemin getirileri ve fon büyüklükleri her geçen gün artarak devam etmektedir. 06.04.2018 tarihi itibarı ile katılımcı sayısı yaklaşık 7.000.000 kişiye, fon büyüklüğü ise 81 milyar Tl’ye ulaşmıştır. İlgili fonların dünyadaki büyüklüğü 20 trilyon dolar seviyesindedir. Aslında ilgili fonlar dünyanın en büyük likiditesine sahip olması nedeni ile ülkemiz piyasasında ve dünya piyasasında tüm yatırım araçlarının getirisini belirlemede en önemli katkıya sahiptir.

Vadeli mevduat, altın, döviz, yatırım fonları gibi ülkemiz insanın en çok tercih ettiği bu yatırım araçlarının 10 yıllık periyodda getirileri kıyaslandığında basit faizle yıllık ortalama getirileri %15 in üzerine çıkmamaktadır. Ancak para piyasası fonları, hisse senedi fonları, kamu borçlanma, altın fonları ile döviz fonlarına eşit olarak dağılan sözleşmeler ortlama yıllık %15 ve %20 arasında getiri sağlamakta bununla birlikte devlet katkısının %25 olduğu varsayılır ve ilgili devlet katkısı fonlarının yıllık getirisinin %8 ve %10 olarak gerçekleşeceği düşünülürse ortalama yıllık getiri %30 seviyesinde gerçekleşecektir.

%30 getiri seviyesi ortalama %12 olarak gerçekleşen enflasyonda %18 reel getiriye tekabül eder ki, (Thomas Pikkety’nin 21. Yüzyılda Kapital kitabında bahsettiği dünyada büyüme reel olarak dolar bazında %1 olarak gerçekleşmektedir.) düzenli yatırımlarınız ortalama 4 senede nominal olarak 3 kat, reel olarak ( enflasyondan arındırılmış) 2 kat olarak büyür.

Ama döviz yıllık şu kadar artar, altın bu kadar artar diyorlar diyorsanız. Aklınızda yer alan bu soruya karşılık emeklilik fon karmanızı yılda 6 defa değiştirebilme imkanınızı dile getireceğim. Örneğin o yıl okumuş olduğunuz araştırma raporları ve güvendiğiniz ekonomistler size altın almanızı öneriyor ve yükseleceğini düşünüyorsanız. Tefas.gov.tr sitesinden ilgili emeklilik fonunuzda altın fonu olup olmadığını varsa bu fonun aylık, 3 aylık, 6 aylık, yıllık, 3 ve 5 yıllık getirilerini araştırabilir. İlgili fonun yine kap.org.tr adresinden tüm halka açık bilgilerini alabilirsiniz.

Şunuda unutmamak gerekir. Bir ülkede emeklilik fonlarının artış göstermesi o ülkenin varlıklarını artırtığı gibi cari açığının azalması, ulusal borsasında yerli yatırımcının artışı, planlanabilir finansal yönetimin etkin bir şekilde ekonomide kullanılması gibi diğer yararları da bulunmaktadır.

Sağlıcakla kalın

14.04.2018

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir