Ayı Piyasası Nedir

Ayı Piyasası Nedir?

Ayı Piyasası kavramı tüm finansal piyasalar için kullanılan bir terimdir. (Borsa, Forex, tahvil piyasası vb.) terimin kökeni İngilizcedir ve bearish market olarak adlandırılır. Ayı piyasası, fiyatların düşüş  eğilimde olduğu, hisselerin ucuzlayacağına inanıldığı, borsanın düşeceğinin düşünüldüğü piyasaya verilen isimdir.  Eğer aşağı bir trend söz konusu ise ayı piyasasının hakim olduğunu söyleyebiliriz. Ayı piyasasının tersi boğa piyasasıdır. Aslında ayı piyasası boğa piyasasının son virajıdır. Yani hisseler fiyatlanmış artık düşüş eğilimine girmiştir. Boğa piyasası yerini ayı piyasasına bırakacaktır. Ayı piyasasına giren hissede ikinci aşamada değer kaybeden hissenin sahipleri panikle hisseleri ellerinden çıkarmaya başlarlar. Bu aşamada piyasada alıcı çok azdır. Düşüş hareketi daha da hızlanır.  Bu panik dönemi bittikten sonra hisse yatay bir pozisyona geçer.  Bu pozisyondan sonra küçük alıcıların talepleri gelmeye başlar. Çünkü hisse düşük fiyatlıdır ve kar etme olasılığı artmıştır. Son aşamada satın almalarla hisse kendini toparlamaya başlar.  Ayı piyasasında satıcı çoktur boğa piyasasında ise alıcı çoktur.  Size kazandıracak olan bu piyasaları doğru öngörüp doğru hisseye doğru zamanda girmektir.

            Tam anlamıyla bir ayı piyasasından söz etmek için hissenin gördüğü zirve noktadan %20 daha aşağıda fiyatlanması gerekir.

ayı-piyasası
ayı-piyasası

Ayı Piyasası ne zaman biter?

Ayı piyasasının birkaç gün içinde bitmesi beklenmez. Ancak ayı piyasasının ne kadar süreceği ile ilgili net bir şey söylemek mümkün değildir. Ayı piyasasına kapılan hisseler ve finansal ürünler değer kaybetmeye devam eder. Talep azaldıkça fiyat düşer, fiyat düştükçe talep azalır.  Bahsi geçen finansal ürün ne zaman artışa geçer o zaman o finansal ürün için boğa piyasasına adım atıyor diyebiliriz.

Ayı ve boğa piyasasının hikayesi

Rivayete göre ayılar pençe sallarken aşağı doğru hamle yapar. Boğalar ise kafalarını havaya doğru kaldırıp boynuzları ile saldırırlar.

Altın Ayı piyasası Altın boğa piyasası

Yukarıda bahsettiğimiz durum altın için de geçerlidir. Altın ayı piyasası demek altının düşme trendinde olması demektir. Altın boğa piyasası demek ise altının yükselme trendinde olduğunu gösterir.

Piyasalara verilen hayvan isimleri adlı makalemiz için finans dünyasında hayvan isimleri linkine Boğa piyasası hakkında bilgi almak için boğa piyasası linkine tıklayabilirsiniz. tavşan piyasası ve kurt piyasası hakkında bilgi almak için ilgili linklere tıklayınız

tavşan piyasası nedir

Kurt Piyasası nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir