Altay Tankı İhalesinde Otokar Teklifi Kabul Edilmedi | Son Durum 2017

Altay Tankı Otokar Teklifi Kabul Edilmedi

Otokar Şirket Haberleri–  Altay tankı ihalesi için  29 ağustos 2017’de nihai teklifini sunmuştu. Yani “en iyi ve en son teklif” adı verilen bu teklif Savunma sanayi müsteşarlığı tarafından incelendi. Ancak  Teklifin yeterli bulunmadığına karar verildi KAP’a Otokar tarafından yollanan açıklama şöyle

OTOKAR KAP BİLDİRİMİ

Altay Projesi Dönem II Seri Üretim Projesi teklif sonucu

“Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) “Milli İmkanlarla Modern Tank Üretim Projesi” (Altay Projesi) ile ilgili olarak en son 29.08.2016 tarihinde yaptığımız özel durum açıklamasında  SSM’ye BAFO (Best And Final Offer/En İyi ve En Son Teklif) sunulduğu kamuya duyurulmuştu.

SSM tarafından Şirketimize bugün tebliğ edilen yazıda teklifin idari, mali ve teknik tüm yönleri ile değerlendirildiği ancak fiyat başta olmak üzere sözleşme şartlarında anlaşma sağlanamaması nedeniyle teklifin uygun bulunmayarak, ihtiyacın ihale yöntemiyle karşılanmasına karar verildiği bildirilmiştir.

SSM’nin süreçle ilgili açıklamaları takip edilerek, ihale sürecine Şirketimizce katılma kararı alınması halinde ilgili düzenlemeler uyarınca gerekli açıklamalar yapılacaktır.

Altay Tankı İhalesi Otokar

Bilindiği gibi Otokar’ın ana yüklenici olduğu Altay ana muharebe tankı tüm testleri geçmeyi başarmıştı. Altay Tankı İhalesi Otokarın tek katılımcı  olarak girdiği  ihale şeklinde olmuştu. SSM ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) taraflarınca yapılan kabul testlerini geçen Altay Tankı   250 adet üretilecekti. Bu konuda nihai teklifin kabul edilip edilmeyeceğine  SSM’nin yapacağı değerlendirmelerden sonra karar verilecekti. Ancak bu süreçte başka bir sorun çıkmıştı. Altay tankının motorunu Tümosan üretecekti. Ancak Tümosan Avusturyalı AVL Firmasının  tank motoru üretimiyle ilgili sözleşme maddelerine iç işlerimize karışabilecek maddeler koymak istemesi üzerine Avusturyalı AVl firması ile sözleşme fesh edilmişti. Dolayısıyla Altay tankı motoru ile ilgili süreç tıkanmıştı.

Tank ve Motor iki ayrı süreç

Altay tankının geliştirilmesi süreci ayrı bir süreç, Tümosan motoru ise ayrı bir süreç olarak ilerliyordu. Bu nedenle Tankla motor farklı kapsamda değerlendiriliyor. Tankla ilgili bugünkü  gelişmede özellikle fiyatın yüksek bulunmasından dolayı teklifin kabul edilmediği olarak açıklandı. Ancak Otokar için henüz her şey bitmedi. Çünkü teklifi revize edip tekrar SSM’ye müracaat edebilirler. Altay Tankı Son durum 2017  haberlerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz

OTKAR Hisse Yorumları

Otkar hissesi açıklama seans kapandıktan sonra gelmesine rağmen % 3,14 düşerek 126,30 liraya geriledi. Tabi ilk akla gelen Altay tankı teklifinin kabul edilmeyeceğini yatırımcılar nereden nasıl öğrenmişti! Üzerinde dikkatle düşünülmesi gereken konu budur. Küçük yatırımcının bu işten yine en son haberdar olan grup oldu. Çünkü bir şekilde bu haberi açıklamadan önce öğrenenler hisseden çıkış yapmışlar bu da hisseyi düşürmüştü. Şimdi herkes merakla önümüzdeki seans Otkar hisselerinin akibetini merak ediyor.

Otkar Hissesi Ne olur

Bu konuda iki farklı görüş ağırlık kazanıyor. Bunlardan birincisi  hissenin 120 civarına kadar inip orada bir süre dinlenip tekrar toparlayacağı düşüncesi… İkincisi ise Altay tankını geliştirenlerin Otokar’ın bizzat kendisi olduğunu, tankın da illa yerli olacağından dolayı yine en büyük adayın Otokar firması olduğunu… Dolayısıyla düşüş yaşanmayacağını yaşansa bile çok hızlı toparlayacağı düşüncesi…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir