3,5 liradan dolar alınır mı

3.5 liradan dolar alınır mı?

Doların geleceği bu günlerde amerikan ekonomisi ile ilgili… Amerika’da ekonominin yavaşlaması doların düşmesi için çok önemli bir neden oldu. darbe sonrası referandum öncesi 4 liraya yaklaşan dolar önce kar satışları ile ardından referandumda evet çıkması ile iyice gevşedi üstüne amerikan ekonomik verileri de olumsuz gelince Dolar daha da düştü ve 3.52 seviyesine kadar geriledi.  Dolarla ilgili şu an için net bir şey söylemek mümkün değil!

dolar-1 yıllık-grafik
dolar-1 yıllık-grafik

Çünkü iki faktör var bunlardan birincisi Türk lirasının güçlenme ihtimali ikincisi Amerika’dan gelecek sayısal verilerin olumlu çıkması pazartesi saat 17:00 da açıklanacak önemli bir hizmet verisi doların seyrini değiştirebilir.  Ucuzlayan dolar eski bandına dönmeye çalışabilir. Ancak Dünyadaki gelişmeler daima Türkiye’yi etkilese de zaman zaman Dolar ülkemizde dünyanın tersine düşüşe geçebiliyor. Bu nedenle şu sıralarda önemli açıklamaları beklemek dolara yatırım yapmakla ilgili en doğru karar olacaktır.

Doların bir yıllık grafiğine baktığımız zaman nisan ayında sert düşüler yaşadığını görebiliriz.  Amerikan hükümetinin stabil olmayan dış politikası da Amerikan ekonomisini etkiliyor. Muhtemelen Nisandan sonraki bu düşüşte Trump’ın açıklamaları da etkili oluyor.

1 Dolar 1 Euro olur mu?

Başka bir tartışma da dolar ile euronun eşitleneceği tartışmasıydı.  bu konu 3 yıldır gündeme gelip duruyor. Ancak Euro son zamanlarda kendi göbeğini kesmek için çalışmaya başladı bu da piyasalarda bir umut oluşmasına neden oldu. Euro kendini tekrar toparladı bu da Euro ile doların eşitlenmesi ihtimalini düşürdü. Bu gelişmede başka bir etken d eavrupa’da sağcı partilerin iktidarı ele geçirme çabalarının boşa çıkmasıydı. Stabilizasyonun sağlanması Euronun elini güçlendirdi Bugün de euro/ dolar paritesi 1,12 seviyeleriinde… Son tahlilde Euro’nun dolar karşısında daha da değer kazanacağı görüşü hakim bu durum aslında Dolar/Tl içinde Tl lehine bir öngörü oluşmasına neden oluyor ancak bu paritede acele etmemek gerektiği uzmanlar tarafından dile getiriliyor.

Siz de dolar hakkındaki bilgilerinizi dolar yorumlarınızı bu başlık altından paylaşabilirsiniz. dolar alınır mı sorusu ile ilgili daha detaylı bir analizi dolar alınır mı linkinden takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir