2017 Temettü Verecek Hisseler ve Tarihleri | Temettü Takvimi

2018 Temettü Verecek Hisseler ve Tarihleri

güncelleme

2018 temettü takvimi

2018 yılında temettü açıklayan şirketlerin listesine aşağıdaki görselden ulaşabilirsiniz. Görsel bizim menkul değerler’den alınmıştır. temettü ile ilgili diğer bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz.

2018 Temettü Tarihleri temettü oranları ve temettü verimliliği

2018 temettü takvimi
2018 temettü takvimi

2017 Temettü Verecek Hisseler ve Tarihleri— Bu yazımızda farklı kaynaklardan derlediğimiz “2017 temettü veren hisseler” konusunu ele aldık. Ayrıca yazının sonunda temettü verimi en yüksek hisseler, 2018 temettü tahminleri gibi konularda grafikler de paylaştık.

aşağıda temettü hakkında detaylı bilgileri okumak istemiyorsanız güncel temettüleri yakalamak için GÜNCEL TEMETTÜ HABERLERİ  yazımıza tıklayınız.

Temettü Nedir?

Temettü ile ilgili tüm sorularınıza yanıt bulacağınız bir makale hazırladık  makaleye  alttaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz

>>> Temettü Nedir

Temettü, Borsada işlem gören şirketlerin belli bir dönem içinde elde ettikleri karı, hisse yatırımcılarına nakit ya da hisse karşılığı olarak dağıtması işlemine denir. Temettü kar payı anlamına gelir. İngilizce karşılığı olarak “dividend” terimi kullanılır.  Temettü bir haktır. hisse alarak şirkete ortak olursunuz. şirket kar ettiği zaman bu karı ortaklarıyla paylaşır.  Temettü miktarı  hisse payına göre belirlenir. %5 temettü veren bir firmada 10 hisseniz varsa hissenizin değeri 100 liraysa  her hisseniz için 5 lira temettü alırsınız. ya da hisseniz %5 oranında artar. Temettüler nakit olarak ya da hisse karşılığı olarak dağıtılabilir.

Temettü Nasıl Alınır?

Temettü almak için temettüyü dağıtan şirketin hisselerine sahip olmanız gerekiyor. Temettü dağıtımından önce o hisseye sahipseniz temettü dağıtımında payınıza düşen temettü yatırım hesabınıza yansır. O zaman Temettü veren hisse ne zaman alınır? sorusunun cevabı temettü tarihinden bir gün önce şeklinde yanıtlanabilir.

Temettü dağıtımı ne demektir?

Şirketlerin temettü dağıtma şartları yoktur. Ancak SPK bazı hallerde şirketlerin ilk temettüsünü nakit olarak dağıtmalarını talep edebilir. Şirketlerin üzerinde temettü baskısı olmamasına rağmen güçlü şirketler temettü dağıtırlar ve temettü dağıtmaya gönüllü olurlar. Çünkü temettü veren istikrarlı şirketlere ortak olmak isteyen yani o şirketin hissesini almak isteyenler artar. Bu da hisse fiyatını dolayısıyla şirketin değerini artırır. Ancak tek başına temettünün hisseyi değerli kıldığını söylemek yanlış olur.  Peki bir şirket nasıl temettü dağıtabilir? Eğer şirketin yıllık karı  vergiler vb düşüldükten sonra %20 kar etmişse temettü dağıtabilir.

Temettü verimliliği en yüksek şirketler

2016 yılında iş yatırım’ın hazırladığı temettü raporunda son 5 yılın temettü verimi en yüksek hisseler bir grafikle analiz edilmiş. Aşağıdaki grafikten de görüğümüz üzere temettü verimi en yüksek hisseler GSDHO, LIDFA, ISYAT, PRKME, TCELL, HALKS olmuştur.Grafiğin alt kısmında ise 2016 temettü verilerini görebilirsiniz.

5 yılın temettü verimi en yüksek şirketleri

2017 temettü Verimleri ve dağıtım oranları 2018 temettü tahminleri

Aşağıdaki grafikte ise 2017 ve 2018’e dair temettü verimleri ve dağıtım oranları bulunmakta. grafiğin alt kısmı ise 2018 temettü tahminlerini açıklamaya çalışmış.

2018 temettü tahminleri

2017 Temettü Takvimi

Aşağıdaki görsellerden  2017 Temettü Takvimini görebilirsiniz. 30 aralık 2017 tarihine kadar temettü veren şirketlerin, temettü tarihleri ve temettü oranları verilmiştir. 2017 temettü verecek Hisseler ve Tarihleri hakkındaki yazımızı beğendiyseniz. Borsa ile ilgili diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

2017 temettü veren sirketlertemettü veren şirketler 2017

Kaynaklar:

  • isyatirim.com
  • tr.investing.com
  • investopedia.com/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir